Orzechy włoskie dobre dla jelit i serca

Orzechy włoskie dobre dla jelit i serca

Nowe badanie sugeruje, że ludzie, którzy codziennie jedzą orzechy włoskie, mogą mieć zdrowsze jelita i być mniej narażeni na choroby serca. Warto włączyć je do codziennej diety, szczególnie, że są świetnym źródłem składników odżywczych i naturalną, energetyczną przekąską. Oczywiście nie są wskazane dla osób na nie uczulonych.

JEDZ CZĘŚCIEJ ORZECHY WŁOSKIE

Orzechy włoskie są obecne w naszej kuchni od lat, ich popularność rośnie w okresie świat Bożego Narodzenia, ale biorąc pod uwagę ich dobroczynne działanie na nasze zdrowie warto zwiększyć częstotliwość ich spożywania przez cały rok. Orzechy włoskie mają wysoką zawartość białka, tłuszczu i są również źródłem wapnia i żelaza. Biorąc pod uwagę potencjał odżywczy orzechów włoskich, niektórzy badacze zastanawiali się, czy rzeczywiście mogą pomóc w zapobieganiu określonym problemom zdrowotnym.

ORZECHY DOBRE DLA NASZYCH BAKTERII JELITOWYCH

W 2019 r. Naukowcy z Pennsylvania State University w State College odkryli, że osoby, które zastąpiły tłuszcze nasycone orzechami włoskimi – źródłem tłuszczów nienasyconych – doświadczyły korzyści sercowo-naczyniowych, szczególnie poprawy ciśnienia krwi. Badacze wyjaśniają, że dzieje się tak prawdopodobnie, bo orzechy włoskie zawierają kwas alfa-linolenowy.

W następstwie tych badań,  zespół pod przewodnictwem profesor Kristina Petersen i prof. Penny Kris-Etherton  przeprowadził inne badanie, aby dowiedzieć się więcej na temat korzyści, jakie orzechy włoskie mają dla zdrowia. Badaczy zaczęli poszukiwać korelacji między zmianami w jelitach związanych ze spożyciem orzechów włoskich a poprawą  czynników ryzyka chorób serca. Zespół badawczy przeprowadził randomizowane, kontrolowane badanie z udziałem 42 uczestników z nadwagą lub otyłością w wieku 30–65 lat. Sprawdzano, czy – i jak – dodanie orzechów włoskich do diety danej osoby może wpłynąć na zdrowie jelit. Na początek poproszono uczestników o przestrzeganie standardowej zachodniej diety przez 2 tygodnie. Następnie pod koniec tego okresu badacze losowo podzielili uczestników na trzy grupy. Jedna grupa stosowała dietę obejmującą całe orzechy włoskie, druga grupa spożywała dietę zawierającą kwas alfa-linolenowy, ale w takiej samej ilości, jaką zawierałyby orzechy włoskie. Trzecia grupa stosowała dietę bez orzechów włoskiego, w której naukowcy zastąpili kwas alfa-linolenowy kwasem oleinowym. Uczestnicy przestrzegali wyznaczonej diety przez 6 tygodni, a następnie zmieniali diety, aż każda osoba zastosowała wszystkie trzy plany żywieniowe.

Naukowcy zebrali próbki kału od wszystkich uczestników na koniec każdego okresu diety. Pozwoliło im to przeanalizować wszelkie zmiany dotyczące populacji bakterii obecnych w przewodzie pokarmowym.

Prof. Kris-Etherton, Petersen i ich koledzy odkryli, że osoby, które zjadły 85 g orzechów włoskich w ramach zdrowej diety, doświadczyły poprawy zdrowia serca. Naukowcy twierdzą, że zmiany te prawdopodobnie wynikały z poprawy zdrowia jelit, co sugerują zmiany w bakteriach jelitowych.

Naukowcy przypuszczają, że dodanie do diety orzechów włoskich może wzbogacić mikrobiom jelitowy i poszczególne bakterie np. : Roseburia, która związana jest z ochroną wyściółki jelit oraz Eubacteria eligens i Butyricicoccus.

Dodatkowo naukowcy wyjaśniają, że E. eligens ma związek z wieloma różnymi aspektami nieregularnego ciśnienia krwi. Dodają, że wzrost populacji tej bakterii może zatem sugerować niższe ryzyko sercowo-naczyniowe. Zauważają również, że wzrost liczby Lachnospiraceae ma związek z niższym ciśnieniem krwi, całkowitym poziomem cholesterolu i „złym” cholesterolem.

Badanie nie wykazało żadnych istotnych związków między zmianami w bakteriach jelitowych po diecie bez orzecha włoskiego a czynnikami ryzyka chorób serca.

NASZE PRABABCIE WIEDZIAŁY CO DOBRE - ORZECHY!

Na świecie toczy się wiele badań dotyczących mikrobiomu i naszego ogólnego stanu zdrowia czy poszczególnych chorób. Jednak co byśmy nie robili, to co jemy ma wpływ na nasze zdrowie bez dwóch zdań. Badania nad orzechami i ich właściwościami potwierdzają tylko starą prawdę, którą znały już nasze prababcie – orzechy to źródło zdrowia. Stąd w domowych kuchniach i apteczkach znajdowały się różne specyfiki z orzechów.